Holandia

Holandia to bardzo piękny kraj. Nie ma tu wprawdzie krajobrazów górskich do jakich Polak przyzwyczajony, lecz wystarczy jednak zawitać do pierwszego z brzegu miasta, aby móc podziwiać piękną architekturę.

872369_29815286
Jest to kraj wybitnie nizinny, około 25-30% kraju znajduje się wręcz poniżej poziomu morza. Kolejne 25% powierzchni leży tak nisko, iż prawdopodobnie zostałoby zalane, gdyby nie system grobli, kanałów, i ciągłe odpompowywanie wody.
 
Wciśnięta pomiędzy Niemcy a Morze Północne zwana jest krajem tulipanów, krajem bardzo nowoczesny, zadziwiającym świat swoimi osiągnięciami cywilizacyjnymi.

Holandia to także chyba najbardziej liberalny kraj w dzisiejszym świecie. Nie ma tu miejsca na skostniały konserwatyzm - motorem napędowym społeczeństwa jest liberalizm, i to zarówno gospodarczy, jak i kulturowy i społeczny.
 

 


Wiatraki

833326_88081993Holenderskie wiatraki to temat rzeka. Cieszą oczy każdego, są żywymi pomnikami.

Naprawdę warto zwiedzić chociażby jeden z nich. O tym jak ważna rolę odgrywają w historii Holandii świadczy specjalne święto ustanowione na ich cześć - Dzień Wiatraka.

Możemy je spotkać zarówno na wsi jak i w miastach służyły głównie wypompowywaniu wody. 

 

 

 


Woda

Ten żywioł jest ściśle związany z Holandią.

Rola, jaką odegrało morze w historii Holandii, odwieczne zmagania Holendrów z żywiołem i codzienne życie uświadamiają, jak ważnym tematem w Holandii jest woda. Nic więc dziwnego, że rok 2005 ogłoszono tu Rokiem Wody.
867687_74075975
Muzea morskie, tematyczne parki rozrywki, parki wodne, Muzeum Wody, zabytkowe stocznie i stacje pomp, tamy i całe systemy zapór wodnych, które można zwiedzać, największy przeładunkowy port świata.

Malownicze kanały tak w miastach, jak i tworzące niezwykle rozbudowaną sieć dróg wodnych w kraju, rzeki i jeziora, w tym największe IJsselmeer, utworzone po zamknięciu tamą morza Zuiderzee, z dawnymi wioskami rybackimi otaczającymi je jak sznur pereł, poldery - połacie lądu wydarte morzu i muzeum, w którym można zobaczyć jak powstają, łodzie zaadaptowane na mieszkania, tak popularne wśród Holendrów, którzy szczególnie cenią sobie alternatywny styl życia i architektura.

Ta dawna i ta współczesna, nie tylko wkomponowana, ale wręcz wznoszona na wodzie, przepiękne wybrzeże z szerokimi plażami i usytuowane wzdłuż wybrzeża Wyspy Fryzyjskie - każda swoistej urody, muzea i atrakcje prezentujące faunę i florę morską, delfinarium, centrum ratowania fok, rezerwaty ptactwa wodnego, doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i jeszcze „wycieczki po dnie morza" - to wszystko czeka na Was w niewielkiej Holandii. Woda to tutaj prawdziwy temat rzeka.
 

 


Kwiaty

Holandia zwana często krainą tulipanów, to prawdziwy raj dla miłośników kwiatów. Kwitnące pola tulipanów i innych roślin cebulkowych, w uprawie których Holendrzy specjalizują się od lat, co kwiatyroku wiosną przyciągają tysiące turystów za całego świata. Wiosną trzeba też koniecznie odwiedzić ogród Keukenhof.

Barwne kobierce kwitnących tulipanów, żonkili, hiacyntów to widok jedyny w swoim rodzaju. Holendrzy kochają kwiaty i przodują zarówno w ich produkcji, jak i w sprzedaży.

Giełdy i targi kwiatowe, doroczne parady kwiatów, wspaniałe ogrody prezentujące różne style, przy zamkowe i przypałacowe, ogrody botaniczne i arboreta, parki miejskie i „hofjes" - małe oazy zieleni w miastach, wypielęgnowane przydomowe ogródki, kwiaty w oknach, w domu i w miejscu pracy.

 

 


Rowery

843886_76299914Kolejny atut oraz niewątpliwie kolejna rzecz nadająca Holandii urokliwości to rowery. Trudno wyobrazić sobie Holendra, który nie ma roweru i nie używa go na co dzień.

Doskonałe ścieżki rowerowe, setki tras pozwalających przemierzać kraj wzdłuż i wszerz, udogodnienia wprowadzane z myślą o rowerzystach i przywileje, jakimi rowerzyści cieszą się w Holandii, niewątpliwie zachęcają do spędzenia tutaj wakacji na dwóch kółkach.